Jdi na obsah Jdi na menu
 


                     očem dítě přemýšlí

Poznají kojenci rozdíl mezi mámou a tátou?
Děti ve věku tří měsíců jsou schopné rozlišit na fotografii obličej muže a ženy. Americký psycholog Paul Quinn zjistil na základě výzkumů, že malé děti upřednostňují jedno pohlaví před druhým. Důležitější je ta osoba, která o ně většinu času pečuje. Může to být máma nebo táta.

Proč nehty kojenců rostou tak rychle?
Celé vaše miminko se vyvíjí a roste rychle. V pátém měsíci věku dokonce dosáhne dvojnásobek své porodní hmotnosti. Proces, jak dítě a jeho organizmus roste, nevidíte. Růstu jeho malých nehtů si ale všimnete. Je to také důkaz správného vývoje dítěte.

Slyší kojenec na svoje jméno?
V pátém nebo šestém měsíci by mohl už důsledně reagovat na své jméno. Do té doby se jen tak tváří. Přibližně od třetího měsíce už miminko reaguje na váš obličej a hlas. Během následujících měsíců se dítě bude otáčet za vaším hlasem. Kolem šesti měsíců už rozeznává slabiky svého jména, aniž by pochopilo, co znamenají.

Zdají se kojenci sny? Může mít noční můry?
Nikdy to nemůžeme s jistotou zjistit. Předpoklad, že se jim něco zdá, má zdánlivě logiku, protože většinu času v tomto období dítě prospí. Schopnost snít však souvisí s vývojem mozku a představivosti. Je těžké si představit krajinu snů vašeho dítěte, protože ještě nezná jazyk, nepřemýšlí v pojmech a nemá jasnou představu o lidech a věcech. Nemůže mít tedy ani noční můry, protože mu nic neříká pojem strachu. Špatné sny začínají mít děti až kolem dvou let, kdy se více rozvíjí jejich představivost.

Myslí na něco směšného, když se směje?
Vývojoví psychologové tuto otázku rozřešili. Tvrdí, že děti se rodí se schopností cítit a vyjádřit čtyři základní emoce - včetně štěstí. Jiní oponují, že děti se naučí sdělovat svoje city až po získání zkušenosti s jinými lidmi. Ale všichni souhlasí s tím, že novorozenec nemůže ještě chápat, co je legrační a co ne. Ale jeho smích je přesto kouzelný.

Na co myslí?
Před sto lety psychologové popsali mozek kojence jako ,bzučící chaos'. Dnes jsou už jejich názory vlídnější. Děti se snaží pochopit svět kolem sebe od okamžiku, kdy se na něm objeví. Jsou to malí experimentátoři. Shromažďují informace o svém okolí a třídí je. Pozornost kojence udržíte výrazně delší dobu, pokud uděláte něco nečekaného. Třeba vezmete krabici, která byla předtím na poličce, (a dítě ji tam vidělo), zavěsíte ji na provázek a začnete s ní před potomkem houpat. Kojenci sice nepřemýšlí o filozofických otázkách vzniku světa, ale zajímá je, jak se věci chovají a jak na sebe vzájemně působí.

Má mě rádo?
Miminko nemá žádnou životní zkušenost ani schopnost vědomí sebe sama. Proto "láska" znamená pro něj něco úplně jiného než pro vás. Nejenom proto, že vy jí dovedete vyjádřit slovy. Přestože má malé dítě ještě omezenou škálu pocitů, jedním si můžete být jistá: vy jste středem jeho vesmíru.

Moje dítě vydává směšné zvuky bez toho, aby otevíralo pusu. Co to znamená?
Nedělejte si starosti. Nechystá se na kariéru břichomluvce, jen experimentuje se svými hlasivkami. U dospělých hlas a rty spolupracují, aby formovaly slova. Ale kojenci ještě nemají motorické schopnosti, aby uměly sladit zvuk s pohybem rtů. Do šesti měsíců všechny děti na světě vydávají stejné, univerzální zvuky.

Obrazek